Kamień piaskowiec naturalny na dom ściany elewacje 

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Budownictwo, kamień elewacyjny
kamień naturalny na dom

Ten wpis opisuje  przykład zastosowania płytki z kamienia na elewacji domu. Jak przedstawiono na załączonym zdjęciu  jest to dom parterowy , w którym zastosowano do oblicowania ścian produkt jakim jest kamień na dom wyprodukowana z naturalnego kamienia. Tym kamieniem  jest piaskowiec polski. Wybrany sposób montażu to klejenie gotowej płytki do siatki pokrywającej ocieplenie ze styropianu zaciągnięte klejem. Użyto do tego  kleju elastycznego i mrozoodpornego szarego a to dlatego że ta cegła na dom nie przebarwia się pod wpływem  kleju i nie ma potrzeby stosować klejów na bazie białych cementów. Ważne by podczas montażu kamień był dość wilgotny by nie za szybko odciągnął wodę z kleju. Mógłby  powstać efekt odparzenia zastosowanej płytki na ściany od podłoża. Po montażu elewacja z kamienia została przemyta a następnie położona fuga . Zastosowano tutaj gotową fugę  przeznaczoną typowo do fugowania klinkieru z trasem by nie powstały wykwity na powierzchni kamienia. Tego rodzaju fuga bardzo dobrze sprawdza się w połączeniu z oferowanym przez nas kamieniem naturalnym. Przy fugowaniu warto między poszczególnymi kamieniami zostawiać przerwy 2-3 cm by można bez problemu wykonać proces fugowania bez narażenia użytego kamienia na zabrudzenia. 

Ostatnim etapem w tych pracach jest wykonanie impregnacji.  Wiadomo że piaskowiec jest skałą chłonną i warto by było go zabezpieczyć hydrofobowo przed wnikaniem wilgoci oraz możliwymi nalotami z mchów i porostów, które to wręcz uwielbiają powierzchnię każdego piaskowca. Prace przy impregnacji można wykonać na wilgotny kamień lub na suchy i zastosować odpowiedni impregnat do wilgotności zabezpieczanej powierzchni. Zastosowanie impregnatu z przeznaczeniem na suche podłoże a one będzie mokre to może spowodować wykwity oraz plamy na powierzchni naszego domu. Te plamy mogą być dość trudne do usunięcia. Dlatego tak ważny jest ten proces impregnacji przy montażu produkty jakim jest kamień naturalny na dom i elewacje.

Jak dotychczas niema problemów z utrzymaniem technicznym tego typu sposobu montażu kamienia. Ten rodzaj elewacji z zastosowaniem produktu jakim jest kamień na dom stosuje się w tej technologii od co najmniej dwudziestu lat w Polsce oraz krajach , które także stosują warstwy ocieplenia na budowlach i obiektach.